2025 Kia Seltos EX FWD
The 2025 Kia Seltos EX FWD is a 146-hp inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $26,190 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,190 |
| MSRP with Destination | $27,585 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Multi-Port Injection (MPI) Atkinson Cycle Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 146 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (Hydraulic Lash Adjust) |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi-Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT/CVT) |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 6.052 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11 in. (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 10 in. (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in. Alloy |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 26.8° |
| Cargo Volume | 62.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,937 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 52.8 in |