2025 Kia Seltos SX AWD
The 2025 Kia Seltos SX AWD is a 190-hp turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $31,190 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,190 |
| MSRP with Destination | $32,585 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo Gasoline Direct Injection (GDI) Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1600-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (Swing Arm Type) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active On-Demand AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12 in. (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11 in. (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 61.3 in |
| Rear Track | 61.9 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 26.8° |
| Cargo Volume | 62.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,248 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 52.8 in |