2025 Kia Soul LX
The 2025 Kia Soul LX is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $20,490 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,490 |
| MSRP with Destination | $21,985 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 2.0L DOHC 16-valve MPI |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Hydraulic Lash Adjust |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (i-VT / CVT) |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 5.715 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87+) |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with stabilizer / Multi Functional Body Valve |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.3" solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" x 6.5J Alloy (Steel standard on LX) |
| Wheels Rear | 16" x 6.5J Alloy (Steel standard on LX) |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.2 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,888 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |