2026 Kia Carnival HEV EX
The 2026 Kia Carnival HEV EX is a 241-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $43,590 MSRP and is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $43,590 |
| MSRP with Destination | $45,135 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 1.6L Turbo GDI + PMSM Parallel Hybrid (TMED) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 241 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Swing Arms and HLA |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) + Li-ion Hybrid Battery (270V / 5.5Ah / 1.49 kWh / 64.0 kW / 42.5 kg) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 34 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87+) |
| Tank Capacity | 19 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link Independent |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.8" solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19" x 7.5J Alloy |
| Tires Front | P235/55R19 |
| Tires Rear | P235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.5 in |
| Wheelbase | 121.7 in |
| Front Track | 68.5 in |
| Rear Track | 68.5 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 15.4° |
| Departure Angle | 20° |
| Cargo Volume | 40.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,852 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 40.5 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 63.2 in |
| Hip Room Front | 59.8 in |
| Hip Room Rear | 66.4 in |