2026 Kia EV6 GT-Line AWD
The 2026 Kia EV6 GT-Line AWD is a 320-hp electric with a single-speed gear reduction and all-wheel drive. It starts at $53,000 MSRP and is rated at 97 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $53,000 |
| MSRP with Destination | $54,545 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Motor (Battery Electric Vehicle) |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Injection Type | Battery Electric Vehicle (BEV) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed gear reduction |
| 1st Gear | 10.65 |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 106 MPG |
| Highway | 89 MPG |
| Combined | 97 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (plug-in BEV) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson type suspension with inclined strut bearing and Single Lower Arm Type |
| Rear Suspension | 5 Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Selective Damping Control Valve with HRS (Hydraulic Rebound Stop) front; Selective Damping Control Valve rear |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20" (8.0J x 20 alloy) |
| Wheels Rear | 20" (8.0J x 20 alloy) |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 255/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 64 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 15.3° |
| Departure Angle | 20.9° |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,630 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |