2026 Kia Sportage X-Pro Prestige
The 2026 Kia Sportage X-Pro Prestige is a 187-hp 2.5-liter inline-4 with an 8-speed automatic transmission and all-wheel drive. It starts at $39,690 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,690 |
| MSRP with Destination | $41,185 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L GDI + MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder; 2,497cc |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 187 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve CVVT |
| Bore and Stroke | 88.0 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection + Multi-Point Injection (GDI + MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission (8AT) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 alloy |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.4 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.8 in |
| Rear Track | 64.1 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 18.9° |
| Departure Angle | 26.9° |
| Cargo Volume | 39.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,603 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |