2027 Kia Seltos EX AWD
The 2027 Kia Seltos EX AWD is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and all-wheel drive. It is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson DOHC 16-valve Inline 4-cylinder; 1,999cc |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Roller Swing Arm |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Point Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| Final Drive | 6.483 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multilink |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 18 in. |
| Wheels Rear | 7.0J x 18 in. |
| Tires Front | P215/55R18 |
| Tires Rear | P215/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.4 in |
| Width | 72 in |
| Height | 62.9 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.7 in |
| Rear Track | 63.1 in |
| Cargo Volume | 27.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,373 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54 in |