2027 Kia Seltos X-Line SX
The 2027 Kia Seltos X-Line SX is a 190-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic transmission and all-wheel drive. It is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder; 1,598cc |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Roller Swing Arm |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission (8AT) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multilink |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. |
| Tires Front | P235/45R19 |
| Tires Rear | P235/45R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.4 in |
| Width | 72 in |
| Height | 62.9 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 62.9 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 27.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,549 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54 in |