2027 Kia Telluride SX Prestige
The 2027 Kia Telluride SX Prestige is a 274-hp turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $53,890 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $53,890 |
| MSRP with Destination | $55,435 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbocharged GDI DOHC Inline-4 |
| Horsepower | 274 hp |
| Torque | 311 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | MPI + GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic (Torque converter - Hydraulic) |
| 1st Gear | 4.81 |
| 2nd Gear | 2.9 |
| 3rd Gear | 1.86 |
| 4th Gear | 1.42 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.65 |
| Reverse | 3.43 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 octane or higher |
| Tank Capacity | 19 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Stabilizer and High-Performance Dampers |
| Rear Suspension | Multi-link w/ High-Performance Dampers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc — 345 mm |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc — 325 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0 x 20 Alloy |
| Wheels Rear | 8.0 x 20 Alloy |
| Tires Front | P255/50R20 |
| Tires Rear | P255/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 199.2 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 69.9 in |
| Wheelbase | 116.9 in |
| Ground Clearance | 7.4 in |
| Cargo Volume | 22.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,381 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 32.1 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 60 in |