2027 Kia Telluride HEV X-Line SX
The 2027 Kia Telluride HEV X-Line SX is a 329-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $54,490 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $54,490 |
| MSRP with Destination | $56,035 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbocharged HEV Inline 4-cylinder DOHC GDI |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 329 hp |
| Torque | 339 lb-ft |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with wet friction clutch |
| 1st Gear | 5.27 |
| 2nd Gear | 3.08 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.4 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.79 |
| Reverse | 5.27 |
| Final Drive | 3.76 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane or higher) |
| Tank Capacity | 18.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with stabilizer and high-performance dampers |
| Rear Suspension | Multi-link with high-performance dampers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 345 mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 325 mm ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5 x 21 alloy |
| Wheels Rear | 8.5 x 21 alloy |
| Tires Front | P265/45R21 |
| Tires Rear | P265/45R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 199.2 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 70.5 in |
| Wheelbase | 116.9 in |
| Ground Clearance | 7.4 in |
| Cargo Volume | 21.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,912 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 32.1 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |