2020 Kia Soul LX 6MT
The 2020 Kia Soul LX 6MT is a 147-hp 2.0-liter with a 6-speed manual transmission and front-wheel drive. It starts at $17,490 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $17,490 |
| MSRP with Destination | $18,610 |
| Destination Charge | $1,120 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L I-4 MPI Atkinson Cycle DOHC with D-CVVT |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC with D-CVVT (Dual Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Port Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual Transmission |
| 1st Gear | 3.769 |
| 2nd Gear | 2.04 |
| 3rd Gear | 1.323 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.825 |
| 6th Gear | 0.702 |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 Octane |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Multi-functional Body Valve |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.3" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 Steel |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 Steel |
| Tires Front | P205/60 R16 |
| Tires Rear | P205/60 R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.2 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,802 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |