2020 Kia Soul S
The 2020 Kia Soul S is a 147-hp 2.0-liter with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $20,290 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,290 |
| MSRP with Destination | $21,410 |
| Destination Charge | $1,120 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L I-4 MPI Atkinson Cycle DOHC with D-CVVT |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC with D-CVVT (Dual Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Port Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) with ISG |
| Final Drive | 5.715 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 Octane |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Multi-functional Body Valve |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.3" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 Alloy |
| Tires Front | P205/60 R16 |
| Tires Rear | P205/60 R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.2 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,844 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |