2021 Kia K5 LXS 1.6T AWD
The 2021 Kia K5 LXS 1.6T AWD is a 180-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $26,690 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,690 |
| MSRP with Destination | $27,685 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC CVVD, Turbocharged GDI (T-GDI GAMMA-II) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, with Continuously Variable Valve Duration (CVVD) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with torque converter |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, MacPherson strut |
| Rear Suspension | Independent, multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" (6.5J x 16 alloy) |
| Wheels Rear | 16" (6.5J x 16 alloy) |
| Tires Front | P205/65R16 95H |
| Tires Rear | P205/65R16 95H |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.1 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 3,322 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |