2021 Kia K5 GT 2.5T
The 2021 Kia K5 GT 2.5T is a 290-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed wet dual-clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $30,590 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,590 |
| MSRP with Destination | $31,585 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC, Turbocharged GDI + MPI (T-GDI) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection (GDI + MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed wet dual-clutch transmission (DCT) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.304 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.321 |
| 5th Gear | 0.884 |
| 6th Gear | 0.703 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.66 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 4.077 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, MacPherson strut (Sport-Tuned) |
| Rear Suspension | Independent, multi-link (Sport-Tuned) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" (8.0J x 19 alloy) |
| Wheels Rear | 19" (8.0J x 19 alloy) |
| Tires Front | P245/40R19 94W |
| Tires Rear | P245/40R19 94W |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.1 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 3,534 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |