2021 Kia Niro EX Premium
The 2021 Kia Niro EX Premium is a 1.6-liter inline-4 with a 6-speed dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $32,950 MSRP and is rated at 49 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,950 |
| MSRP with Destination | $34,125 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L GDI Inline-4 (parallel hybrid with 1.56 kWh Li-Ion Polymer HV battery) |
| Displacement | 1.6 L |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Dual Clutch Transmission (DCT) |
| Fuel Economy | |
| City | 51 MPG |
| Highway | 46 MPG |
| Combined | 49 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 279mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 262mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in. alloy |
| Wheels Rear | 16 in. alloy |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.5 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 15.9° |
| Departure Angle | 27.6° |
| Cargo Volume | 19.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,122 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 48.3 in |