2021 Kia Seltos EX
The 2021 Kia Seltos EX is an inline-4 with an intelligent variable transmission and all-wheel drive. It starts at $25,390 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,390 |
| MSRP with Destination | $26,565 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI DOHC Inline-4 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| Final Drive | 6.052 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link w/ Gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Solid Disc - 12.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 11.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in. Alloy |
| Wheels Rear | 17 in. Alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 26.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,087 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.5 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 52.8 in |