2021 Kia Seltos SX
The 2021 Kia Seltos SX is a turbocharged inline-4 with a 7-speed dual clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $27,990 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,990 |
| MSRP with Destination | $29,165 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L T-GDI Turbocharged DOHC Inline-4 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed Dual Clutch Transmission (7DCT) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.174 |
| 3rd Gear | 1.826 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.809 |
| 6th Gear | 0.854 |
| 7th Gear | 0.717 |
| Reverse | 4.696 |
| Final Drive | 4.643 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link w/ Gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Solid Disc - 12.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 11.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in. Alloy |
| Wheels Rear | 18 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 26.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,317 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 52.8 in |