2021 Kia Sorento SX 2.5T AWD
The 2021 Kia Sorento SX 2.5T AWD is a 281-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed dual wet clutch and all-wheel drive. It starts at $39,790 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,790 |
| MSRP with Destination | $40,965 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbocharged GDI I4 |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 281 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1700-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve HLA (4 valves per cylinder) |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | T-GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed dual wet clutch (DCT) |
| 1st Gear | 3.429 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.86 |
| 6th Gear | 0.673 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.653 |
| Reverse | 3.967 |
| Final Drive | 4.846 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 20 alloy |
| Wheels Rear | 8.5J x 20 alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 255/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.5 in |
| Rear Track | 64.8 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 22.1° |
| Cargo Volume | 12.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,931 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 36.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 29.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 53 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 42.5 in |