2021 Kia Soul LX MT
The 2021 Kia Soul LX MT is a vehicle with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $17,590 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $17,590 |
| MSRP with Destination | $18,765 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Injection Type | MPI (Multi-Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.769 |
| 2nd Gear | 2.04 |
| 3rd Gear | 1.323 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.825 |
| 6th Gear | 0.702 |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Multi-functional Body Valve |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 in. Steel |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 in. Steel |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.2 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,802 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |