2021 Kia Soul Turbo
The 2021 Kia Soul Turbo is a vehicle with a 7-speed dual-clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $27,650 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,650 |
| MSRP with Destination | $28,825 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) Turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 7-Speed Dual-Clutch Transmission (7DCT) |
| 1st Gear | 3.786 |
| 2nd Gear | 2.261 |
| 3rd Gear | 1.957 |
| 4th Gear | 1.023 |
| 5th Gear | 0.778 |
| 6th Gear | 0.837 |
| 7th Gear | 0.681 |
| Reverse | 5.074 |
| Final Drive | 4.786 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Retainer Type Sandwich Valve |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.2 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,036 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |