2021 Kia Telluride SX FWD
The 2021 Kia Telluride SX FWD is a vehicle with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $42,490 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,490 |
| MSRP with Destination | $43,715 |
| Destination Charge | $1,225 |
| Engine | |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with torque converter |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, MacPherson struts, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, multi-link, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.4" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20" (7.5 x 20 alloy) |
| Wheels Rear | 20" (7.5 x 20 alloy) |
| Tires Front | P245/50R20 |
| Tires Rear | P245/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 69.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 67.2 in |
| Rear Track | 67.6 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 17° |
| Departure Angle | 20.9° |
| Cargo Volume | 21 ft³ |
| Curb Weight | 4,211 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 38.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 59.9 in |
| Hip Room Front | 58.9 in |
| Hip Room Rear | 58 in |