2022 Kia Carnival SX
The 2022 Kia Carnival SX is a 3.5-liter V6 with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $41,300 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,300 |
| MSRP with Destination | $42,635 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L GDI V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 325mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 325mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J×19 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J×19 alloy |
| Tires Front | P235/55R19 |
| Tires Rear | P235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 69.9 in |
| Wheelbase | 121.7 in |
| Front Track | 68.5 in |
| Rear Track | 68.5 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 20° |
| Cargo Volume | 40.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,601 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 40.5 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 63.2 in |
| Hip Room Front | 59.8 in |
| Hip Room Rear | 66.4 in |