2022 Kia EV6 GT-Line RWD
The 2022 Kia EV6 GT-Line RWD is an electric with a single-speed reduction gear and rear-wheel drive. It starts at $51,200 MSRP and is rated at 117 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $51,200 |
| Engine | |
| Engine Type | Battery Electric (BEV), Single Motor — 77.4 kWh LiPo, 697V |
| Injection Type | Battery Electric — Gear Reduction Unit (single-speed) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 134 MPG |
| Highway | 101 MPG |
| Combined | 117 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ inclined strut bearing and single lower arm |
| Rear Suspension | 5-link Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 12.8 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 12.8 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,255 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |