2022 Kia EV6 GT-Line AWD
The 2022 Kia EV6 GT-Line AWD is an electric with a single-speed reduction gear and all-wheel drive. It starts at $55,900 MSRP and is rated at 105 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $55,900 |
| Engine | |
| Engine Type | Battery Electric (BEV), Dual Motor — 77.4 kWh LiPo, 697V |
| Injection Type | Battery Electric — Gear Reduction Unit (single-speed) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 116 MPG |
| Highway | 94 MPG |
| Combined | 105 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ inclined strut bearing and single lower arm |
| Rear Suspension | 5-link Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 12.8 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 12.8 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0J x 20 Alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 20 Alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 255/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 64 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,539 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |