2022 Kia K5 LX
The 2022 Kia K5 LX is a 180-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $23,790 MSRP and is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,790 |
| MSRP with Destination | $24,885 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6-liter Turbocharged DOHC Inline-4 (Smartstream G1.6T-GDi CVVD) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, CVVD (Continuously Variable Valve Duration) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (Torque Converter) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane |
| Tank Capacity | 14.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16" Steel/Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 16" Steel/Alloy |
| Tires Front | P205/65R16 |
| Tires Rear | P205/65R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.1 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |