2022 Kia Niro HEV EX Premium
The 2022 Kia Niro HEV EX Premium is a vehicle with a 6-speed dual clutch transmission; dry, multi-plate hydraulically actuated and front-wheel drive. It starts at $31,990 MSRP and is rated at 49 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,990 |
| MSRP with Destination | $33,285 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Dual Clutch Transmission (DCT); dry, multi-plate hydraulically actuated |
| Fuel Economy | |
| City | 51 MPG |
| Highway | 46 MPG |
| Combined | 49 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, MacPherson struts with stabilizer |
| Rear Suspension | Independent, multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" ventilated disc; AHB (Active Hydraulic Boost) |
| Rear Brake Disc | 10.3" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in. alloy |
| Wheels Rear | 16 in. alloy |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.5 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Cargo Volume | 19.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,150 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 48.3 in |