2022 Kia Sorento LX FWD
The 2022 Kia Sorento LX FWD is a 191-hp with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $29,590 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,590 |
| MSRP with Destination | $30,885 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4-cylinder GDI |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve HLA |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 4.487 |
| 2nd Gear | 2.764 |
| 3rd Gear | 1.773 |
| 4th Gear | 1.388 |
| 5th Gear | 1.208 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.081 |
| Final Drive | 3.798 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in. alloy |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 65 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 22.1° |
| Cargo Volume | 75.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,715 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |