2012 Kia Soul Soul AT
The 2012 Kia Soul Soul AT is a 138-hp 1.6-liter inline-4 with an electronically controlled 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $15,700 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $15,700 ($22,223 *) |
| MSRP with Destination | $16,475 ($23,320 *) |
| Destination Charge | $775 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L I4 GDI |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 138 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 123 lb-ft @ 4850 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual CVVT |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically Controlled 6-Speed Automatic (6AT) |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 12.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut w/ stabilizer bar and gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Torsion beam w/ gas shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Disc |
| Rear Brake Disc | Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" |
| Wheels Rear | 15" |
| Tires Front | 195/65R15 |
| Tires Rear | 195/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 162.2 in |
| Width | 70.3 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 100.4 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.5 in |
| Ground Clearance | 6.5 in |
| Cargo Volume | 19.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,690 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 55.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars