2013 Kia Sorento SX AWD
The 2013 Kia Sorento SX AWD is a 276-hp V6 with an electronically controlled 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $33,400 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,400 ($46,588 *) |
| MSRP with Destination | $34,200 ($47,704 *) |
| Destination Charge | $800 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 DOHC Multi-Point Injection (MPI) with CVVT |
| Horsepower | 276 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 248 lb-ft @ 5000 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically controlled 6-speed automatic with Sportmatic |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Rear Suspension | Independent multi-link, stabilizer bar, DFD shocks |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.9 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.9 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 67.3 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 7.5 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 23° |
| Cargo Volume | 9.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,935 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 37.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.3 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars