2013 Kia Soul ! AT
The 2013 Kia Soul ! AT is a 164-hp inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $19,900 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,900 ($27,758 *) |
| MSRP with Destination | $20,700 ($28,873 *) |
| Destination Charge | $800 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI DOHC Inline-4 |
| Horsepower | 164 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 148 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC with dual CVVT |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Multi-Point Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts, stabilizer bar, gas-filled shock absorbers |
| Rear Suspension | Torsion beam, gas-filled shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Disc |
| Rear Brake Disc | Disc |
| Tires & Wheels | |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 162.2 in |
| Width | 70.3 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 100.4 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.5 in |
| Ground Clearance | 6.5 in |
| Cargo Volume | 19.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,778 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 55.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars