2013 Kia Sportage EX AWD
The 2013 Kia Sportage EX AWD is a 176-hp 2.4-liter inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $25,700 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,700 ($35,848 *) |
| MSRP with Destination | $26,550 ($37,033 *) |
| Destination Charge | $850 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L I4 MPI |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 176 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 168 lb-ft @ 4000 rpm (163 lb-ft SULEV) rpm |
| Valvetrain | DOHC CVVT |
| Compression Ratio | 11.0:1 (10.5:1 SULEV) |
| Injection Type | Multi-Point Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Dynamax) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (6AT) with Sportmatic |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 15.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut w/ coil spring and gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link w/ gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" Alloy |
| Wheels Rear | 18" Alloy |
| Tires Front | 235/55R18 |
| Tires Rear | 235/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.8 in |
| Width | 73 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 63.5 in |
| Rear Track | 63.6 in |
| Ground Clearance | 6.77 in |
| Approach Angle | 28.1° |
| Departure Angle | 28.2° |
| Cargo Volume | 26.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,355 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 37.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars