2014 Kia Sorento LX FWD
The 2014 Kia Sorento LX FWD is a 191-hp inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $24,100 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,100 ($33,090 *) |
| MSRP with Destination | $24,995 ($34,319 *) |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L GDI DOHC Inline-4 |
| Horsepower | 191 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4250 rpm |
| Valvetrain | DOHC with dual CVVT |
| Bore and Stroke | 88.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with Sportmatic |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts, coil springs, stabilizer bar, DFD shocks |
| Rear Suspension | Independent multi-link, stabilizer bar, DFD shocks |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 11.9 in (302 mm) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 11.9 in (302 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.4 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 64 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 9.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,594 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 37.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.3 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars