2014 Kia Sportage SX AWD
The 2014 Kia Sportage SX AWD is a 260-hp 2.0-liter turbocharged with a 6-speed electronically controlled automatic and all-wheel drive. It starts at $28,400 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,400 ($38,995 *) |
| MSRP with Destination | $29,295 ($40,223 *) |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbocharged GDI I-4 DOHC with D-CVVT |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 260 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 269 lb-ft @ 1850-3000 rpm |
| Valvetrain | DOHC D-CVVT with Mechanical Lash Adjusters (16V) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Turbocharged Gasoline Direct Injection (T-GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Dynamax) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Electronically Controlled Automatic (Sportmatic) |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 Octane |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.8" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" Alloy |
| Wheels Rear | 18" Alloy |
| Tires Front | 235/55R18 |
| Tires Rear | 235/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.2 in |
| Width | 73 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 28.1° |
| Departure Angle | 28.2° |
| Cargo Volume | 26.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,585 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 37.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars