2015 Kia Sorento LX AWD
The 2015 Kia Sorento LX AWD is a 191-hp 2.4-liter inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $26,100 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,100 ($35,791 *) |
| MSRP with Destination | $26,995 ($37,018 *) |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4-liter DOHC Inline-4 GDI, dual CVVT |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 191 hp |
| Torque | 181 lb-ft @ 4250 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Dual CVVT (Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 88.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Torque On Demand AWD with locking center differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (Torque Converter, Sportmatic™) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane or higher |
| Tank Capacity | 17.43 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Struts, coil springs, stabilizer bar, DFD shocks |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link, stabilizer bar, DFD (Dual Flow Dampers) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.6" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.9" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17" Alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17" Alloy |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.4 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 64 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 9.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,766 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.3 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 56.3 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars