2015 Kia Soul +
The 2015 Kia Soul + is a 164-hp 2.0-liter inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $18,690 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,690 ($25,630 *) |
| MSRP with Destination | $19,515 ($26,761 *) |
| Destination Charge | $825 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L GDI DOHC Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 164 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4000 rpm |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (Sportmatic with Active Eco) |
| 1st Gear | 4.4 |
| 2nd Gear | 2.726 |
| 3rd Gear | 1.834 |
| 4th Gear | 1.392 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.775 |
| Reverse | 3.44 |
| Final Drive | 3.27 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Tank Capacity | 14.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, stabilizer bar, gas-filled shock absorbers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle, twin tube gas-filled shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 279mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 262mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J×17 alloy |
| Wheels Rear | 6.5J×17 alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,837 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars