2015 Kia Sportage SX AWD
The 2015 Kia Sportage SX AWD is a 260-hp turbocharged with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $29,600 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,600 ($40,591 *) |
| MSRP with Destination | $30,495 ($41,818 *) |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4-cylinder Turbocharged GDI |
| Horsepower | 260 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 269 lb-ft @ 1850-3000 rpm |
| Valvetrain | D-CVVT, 16-Valve MLA |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (6AT) |
| 1st Gear | 4.651 |
| 2nd Gear | 2.831 |
| 3rd Gear | 1.842 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut and Stabilizer |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in. |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0Jx18 |
| Wheels Rear | 7.0Jx18 |
| Tires Front | 235/55R18 |
| Tires Rear | 235/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.2 in |
| Width | 73 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 62.9 in |
| Rear Track | 62.9 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Cargo Volume | 54.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,585 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 37.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars