2016 Kia Sorento L FWD
The 2016 Kia Sorento L FWD is a 185-hp with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $25,100 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,100 ($33,990 *) |
| MSRP with Destination | $25,995 ($35,202 *) |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L I-4 DOHC Gasoline Direct Injection (GDI) with Dual CVVT |
| Horsepower | 185 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC with Dual CVVT |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic with Sportmatic |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.588 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 Octane or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Coil Springs, Stabilizer Bar, Dual Flow Damper (DFD) Shocks |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link with Stabilizer Bar, Dual Flow Damper (DFD) Shocks |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in. (320 mm) Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 12.1 in. (305 mm) Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in. |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in. |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 109.4 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.7 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 73.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,704 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 56.4 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars