2016 Kia Soul +
The 2016 Kia Soul + is a 164-hp with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $19,400 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,400 ($26,271 *) |
| MSRP with Destination | $20,250 ($27,422 *) |
| Destination Charge | $850 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L I-4 DOHC Gasoline Direct Injection (GDI), 16V |
| Horsepower | 164 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4000 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with Sportmatic and active Eco |
| 1st Gear | 4.4 |
| 2nd Gear | 2.726 |
| 3rd Gear | 1.834 |
| 4th Gear | 1.392 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.775 |
| Reverse | 3.44 |
| Final Drive | 3.27 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 Octane) |
| Tank Capacity | 14.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 19.2° |
| Departure Angle | 29.8° |
| Cargo Volume | 18.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,837 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars