2016 Kia Sportage LX AWD
The 2016 Kia Sportage LX AWD is a 182-hp electric with a 6-speed automatic h-matic and all-wheel drive. It starts at $23,650 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,650 ($32,026 *) |
| MSRP with Destination | $24,545 ($33,238 *) |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L I-4 DOHC Gasoline Direct Injection (GDI) ULEV |
| Horsepower | 182 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 177 lb-ft @ 4000 rpm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic H-Matic |
| 1st Gear | 4.212 |
| 2nd Gear | 2.637 |
| 3rd Gear | 1.8 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.195 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 in. |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 in. |
| Tires Front | 225/60R17 |
| Tires Rear | 225/60R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.8 in |
| Width | 73 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 63.3 in |
| Rear Track | 63.3 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 28.1° |
| Departure Angle | 28.2° |
| Cargo Volume | 26.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,426 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 37.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars