2017 Kia Sorento EX V6 AWD
The 2017 Kia Sorento EX V6 AWD is a 290-hp V6 with an electronically controlled 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $35,100 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,100 |
| MSRP with Destination | $35,995 |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L V6 Gasoline Direct Injection (GDI), DOHC with dual CVVT |
| Horsepower | 290 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 252 lb-ft @ 5300 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Electronically controlled 6-speed automatic with Sportmatic |
| 1st Gear | 4.651 |
| 2nd Gear | 2.831 |
| 3rd Gear | 1.842 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.041 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 Octane) |
| Tank Capacity | 18.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent Multi-link, stabilizer bar, DFD (Dual Flow Dampers) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 alloy |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 109.4 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 73 ft³ |
| Curb Weight | 4,101 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 56.4 in |