2018 Kia Niro Touring
The 2018 Kia Niro Touring is a 139-hp 1.6-liter inline-4 with a 6-speed dry dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $32,000 MSRP and is rated at 43 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,000 |
| MSRP with Destination | $32,940 |
| Destination Charge | $940 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6-liter DOHC Inline-4 GDI Atkinson Cycle + AC Synchronous Permanent Magnet Motor (43 HP, 240V) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 139 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 72.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Dry Dual Clutch Transmission (DCT) |
| Fuel Economy | |
| City | 46 MPG |
| Highway | 40 MPG |
| Combined | 43 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane or higher |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Struts, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.3" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" Alloy |
| Wheels Rear | 18" Alloy |
| Tires Front | P225/45R18 |
| Tires Rear | P225/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.5 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 15.9° |
| Departure Angle | 27.6° |
| Cargo Volume | 19.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,287 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 48.3 in |