2018 Kia Sorento LX AWD
The 2018 Kia Sorento LX AWD is a 185-hp 2.4-liter inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $29,990 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,990 |
| MSRP with Destination | $30,980 |
| Destination Charge | $990 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L GDI DOHC Inline-4 with Dual CVVT |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 185 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, Dual CVVT |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.588 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 320mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 305mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J×17 alloy |
| Wheels Rear | 7.0J×17 alloy |
| Tires Front | P235/65R17 |
| Tires Rear | P235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 109.4 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.7 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 11.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,840 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 56.4 in |