2018 Kia Sorento EX V6 FWD
The 2018 Kia Sorento EX V6 FWD is a 290-hp 3.3-liter V6 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $34,200 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,200 |
| MSRP with Destination | $35,190 |
| Destination Charge | $990 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L GDI DOHC V6 with Dual CVVT |
| Displacement | 3.3 L |
| Horsepower | 290 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 252 lb-ft @ 5300 rpm |
| Valvetrain | DOHC, Dual CVVT |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.651 |
| 2nd Gear | 2.831 |
| 3rd Gear | 1.842 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.041 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 320mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 305mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J×18 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J×18 alloy |
| Tires Front | P235/60R18 |
| Tires Rear | P235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 109.4 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 11.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,968 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 56.4 in |