2018 Kia Soul !
The 2018 Kia Soul ! is a 201-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed dual-clutch and front-wheel drive. It starts at $22,900 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,900 |
| MSRP with Destination | $23,795 |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbocharged GDI I4 |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | 16-valve MLA |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.44 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | T-GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed dual-clutch (DCT) |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.304 |
| Final Drive | 4.643 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane or higher) |
| Tank Capacity | 14.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63.5 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 61.4 in |
| Rear Track | 61.9 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 19.2° |
| Departure Angle | 29.8° |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,232 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |