2018 Kia Soul EV EV
The 2018 Kia Soul EV EV is a 109-hp with a single-speed gear reduction unit and front-wheel drive. It starts at $33,950 MSRP and is rated at 108 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,950 |
| MSRP with Destination | $34,845 |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Motor |
| Horsepower | 109 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed gear reduction unit |
| Final Drive | 8.206 |
| Fuel Economy | |
| City | 124 MPG |
| Highway | 93 MPG |
| Combined | 108 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 alloy |
| Tires Front | 205/60R16 |
| Tires Rear | 205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 17.3° |
| Departure Angle | 29.2° |
| Cargo Volume | 18.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,289 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 36 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |