2018 Kia Sportage SX Turbo FWD
The 2018 Kia Sportage SX Turbo FWD is a 240-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $32,900 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,900 |
| MSRP with Destination | $33,890 |
| Destination Charge | $990 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0-liter Turbocharged DOHC Inline-4 T-GDI (Nu) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450–3500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, CVVT (Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbocharged Gasoline Direct Injection (T-GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (Torque Converter) |
| 1st Gear | 4.651 |
| 2nd Gear | 2.831 |
| 3rd Gear | 1.842 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane or higher |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" |
| Rear Brake Disc | 11.9" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19" Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19" Alloy |
| Tires Front | P245/45R19 |
| Tires Rear | P245/45R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.4 in |
| Width | 73 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 63.3 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 6.4 in |
| Approach Angle | 16.7° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Cargo Volume | 30.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,666 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.6 in |
| Headroom Rear | 37.9 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 51.2 in |