2019 Kia Niro FE
The 2019 Kia Niro FE is a 139-hp 1.6-liter inline-4 with a 6-speed dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $23,490 MSRP and is rated at 50 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,490 |
| MSRP with Destination | $24,535 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L I4 GDI + AC Synchronous PMSM (Parallel HEV) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 139 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC CVVT, Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 72.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + Li-Ion Polymer 240V/6.5Ah/1.56kWh/42kW/85 lbs |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Dual Clutch Transmission (DCT) |
| Fuel Economy | |
| City | 52 MPG |
| Highway | 49 MPG |
| Combined | 50 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut w/ stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" ventilated disc (AHB Active Hydraulic Boost) |
| Rear Brake Disc | 10.3" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" Alloy w/ wheel cover |
| Wheels Rear | 16" Alloy w/ wheel cover |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.5 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 60.4 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 15.9° |
| Departure Angle | 27.6° |
| Cargo Volume | 19.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,106 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 48.3 in |