2019 Kia Niro EV EX
The 2019 Kia Niro EV EX is an electric with a gear reduction unit and front-wheel drive. It starts at $38,500 MSRP and is rated at 112 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $38,500 |
| MSRP with Destination | $39,545 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Motor (BEV) |
| Injection Type | Li-Ion Polymer 356V/180Ah/64kWh/170kW/1,008 lbs |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 8.206 |
| Fuel Economy | |
| City | 123 MPG |
| Highway | 102 MPG |
| Combined | 112 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" ventilated disc (Electric Booster / Regen) |
| Rear Brake Disc | 11.8" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17" x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17" x 7.0J Alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.2 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 61.4 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 16.6° |
| Departure Angle | 29° |
| Cargo Volume | 18.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,854 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 48.3 in |