2019 Kia Sorento LX V6 AWD
The 2019 Kia Sorento LX V6 AWD is a 290-hp 3.3-liter V6 with an 8-speed electronically controlled automatic and all-wheel drive. It starts at $33,090 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,090 |
| MSRP with Destination | $34,135 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L V6 GDI DOHC with Dual CVVT |
| Displacement | 3.3 L |
| Horsepower | 290 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 252 lb-ft @ 5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC with Dual CVVT |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Electronically Controlled Automatic with Sportmatic |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 Octane |
| Tank Capacity | 18.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Struts with Coil Springs and Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link with Stabilizer Bar and Dual Flow Dampers (DFD) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.6" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.0" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 Alloy |
| Tires Front | 235/65 R17 |
| Tires Rear | 235/65 R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 109.4 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.7 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 11.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,101 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 56.4 in |