2019 Kia Soul Base 6MT
The 2019 Kia Soul Base 6MT is a 130-hp with a 6-speed manual and front-wheel drive. It is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L I-4 DOHC Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Horsepower | 130 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 118 lb-ft @ 4850 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC MLA |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.44 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.615 |
| 2nd Gear | 1.955 |
| 3rd Gear | 1.286 |
| 4th Gear | 0.971 |
| 5th Gear | 0.839 |
| 6th Gear | 0.727 |
| Reverse | 3.7 |
| Final Drive | 4.563 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Gas Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) with Gas Shock Absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 in. |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 in. |
| Tires Front | P205/60R16 |
| Tires Rear | P205/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63.5 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.5 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 19.2° |
| Departure Angle | 29.8° |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,884 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |